Jak si již mnoho z Vás členů a návšetěvníků našeho areálu mohlo všimnout, započali jsme rekonstrukci kurtu č.1. Po loňské úspěšné, ač zdlouhavé, rekostrukci kurtu č.4 jsme se rozhodli zrekonstruovat také kurt č.1, jelikož právě on trpěl nejvíce špatným odvodem vody, především v zadních částech kurtu, kde je přirozeně vrstva staré udusané antuky nejvyšší. Pro letošní rekonstrukci byl po mnoha hodinách studování moderních metod výstaveb kurtů zvolen jako podkladní materiál drcený vápenec.
Pro vápenec jsme se rozhodli především proto, že vrstva škváry byla v některých místech velmi malá – dokonce méně než 5 cm, což znemožnilo použít loňskou metodu rekonstrukce. Současně má tato malá vrstva škváry za následek nadměrné prosychání kurtu v inkriminovaných místech v parných slunných dnech. Vápenec byl zvolen také pro jeho hydrofobní vlastnosti(schopnost dobře absorbovat vodu), zásaditost a tedy menší výskyt růstu mechů a plevele, a v neposlední řadě pro údajnou snažší zaválcovatelnost při jarní údržbě a to z důvodu, že tolik nepromrzá. Dalším podstatným aspektem této technologie je i úspora antuky, jelikož antuka se na takto zpracovaný kurt nanáší pouze ve vrstvě 1-2 milimetry a to zejména kvůli dokluzu a také proto aby bílý vápenec neoslňoval zrak. Tato skutečnost má z finančního hlediska, při dnešních cenách antuky okolo 3000 Kč/t antuky, zásadní vliv na cenu jarní údržby kurtu.
Řez kurtem se zmiňovanou vápencovou technologií můžete vidět na obrázku níže. Vrstvy by měly být v ideálním případě v těchto tloušťkách:
- Červená antuka: 1 – 2 mm
- Drcený vápenec: 6 – 7 cm
- Škvára: 7 – 8 cm
- Drcené kamenivo(struska): 20 – 30 cm
- Drenáž pro odvod přebytečné vody
Fotky z rekonstrukce kuru č.1 jsou dostupné v sekci FOTO a budou pravidelně přidávány a aktualizovány v průběhu všech fází rekonstrukce kurtu. Za perfektní fotodokumentaci děkujeme našemu dlouholetému členovi Ivo Martiníkovi!